Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach

ASF - afrykański pomór świń

Afrykański pomór świń (African Swine Fever - ASF) to zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Zakażenie świń w stadzie przebiega powoli, a śmiertelność sięga 100%.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.

Wystąpienie przypadków tej choroby jest przyczyną poważnych strat ekonomicznych związanych z padnięciami zwierząt, kosztami zwalczania choroby, wypłatą odszkodowań, a przede wszystkim wstrzymaniem obrotu i eksportu świń oraz artykułów żywnościowych wyprodukowanych z mięsa wieprzowego.

Wszelkie informacje na temat afrykańskiego pomoru świń w Polsce można znaleźć na stronie Głównego Lekarza Weterynarii.

Film instruktażowy pt. "Zasady ochrony świń przed ASF" znajduje się na kanale YouTube IW GIW.

 

Film instruktażowy pt. "ASF - bioasekuracja" znajduje się na kanale YouTube IW GIW.

Materiał dostępny jest również na stronie Państwowego Instytutu Weterynaryjnego i na stronie TVP.

 

Film instruktażowy pt. "Afrykański pomór świń. Bioasekuracja" znajduje się na kanale YouTube Lasów Państwowych.

 

Zasady których należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstwa przed wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF): Zwierzęta i gospodarstwo muszą być zarejestrowane w bazie ARiMR. Zabezpiecz świnie przed kontaktem z dzikami. Nie karm świń odpadami kuchennymi. Do pomieszczeń ze zwierzętami może wchodzić tylko właściciel gospodarstwa lub osoba sprawująca opiekę nad zwierzętami. Do pracy ze zwierzętami używaj osobnego stroju i pozostawiaj go w chlewni. Pamiętaj o utrzymaniu pomieszczeń w czystości i dezynfekcji. Maty nasączone środkiem dezynfekującym muszą być wyłożone przed wejściem do budynków inwentarskich. Obserwuj stan zdrowia świń – o wszelkich niepokojących objawach natychmiast powiadom lekarza weterynarii!

 

Metadane

Data publikacji : 09.07.2021
Data modyfikacji : 22.07.2021
Podmiot udostępniający informację:
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Joanna Gąsiorczyk-Jamrozy WIW.ZOZ
Osoba udostępniająca informację:
Krzysztof Lach WIW.AG.OI
Osoba modyfikująca informację:
Zbigniew Kędzior

Opcje strony

do góry