Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach

ASF - afrykański pomór świń

Afrykański pomór świń (African Swine Fever - ASF) to zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Zakażenie świń w stadzie przebiega powoli, a śmiertelność sięga 100%.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.

Wystąpienie przypadków tej choroby jest przyczyną poważnych strat ekonomicznych związanych z padnięciami zwierząt, kosztami zwalczania choroby, wypłatą odszkodowań, a przede wszystkim wstrzymaniem obrotu i eksportu świń oraz artykułów żywnościowych wyprodukowanych z mięsa wieprzowego.

Wszelkie informacje na temat afrykańskiego pomoru świń w Polsce można znaleźć na stronie Głównego Lekarza Weterynarii pod adresem - https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin

Film instruktażowego dla leśników i myśliwych pt. „Afrykański Pomór Świń Bioasekuracja" został umieszczony na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pod linkiem: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/informacje-dla-lekarzy-weterynarii

 

 

 

 

Metadane

Data publikacji : 24.02.2021
Data modyfikacji : 24.02.2021
Podmiot udostępniający informację:
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Joanna Gąsiorczyk-Jamrozy WIW.ZOZ
Osoba udostępniająca informację:
Krzysztof Lach WIW.AG.OI
Osoba modyfikująca informację:
Krzysztof Lach

Opcje strony

do góry